Rada miasta nadała statut ośrodkowi specjalistycznych usług medycznych.
Prokurator zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.
W ocenie organu rada bezzasadnie zaniechała opublikowania tej uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego, w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W związku z tym obywatele zostali pozbawieni możliwości zaznajomienia się z regulacjami dotyczącymi funkcjonowania szpitala.
W odpowiedzi na skargę rada wyjaśnił, iż wbrew twierdzeniom skargi, zaskarżona uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, lecz aktem kierownictwa wewnętrznego, w związku z czym nie podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym.
WSA zgodził się ze stanowiskiem prokuratora.
Sąd wyjaśnił, iż regulacje statutowe są adresowane nie tylko do podmiotu leczniczego, któremu statut jest nadawany, ale również do osób spoza struktury organizacyjnej tego podmiotu, w tym do aktualnych i potencjalnych pacjentów.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Zatem statut zawiera akty o charakterze generalnym. Uchwała ta nie ma jedynie charakteru wewnętrznego, sprowadzającego się do określenia relacji pomiędzy organami samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, gdyż jej postanowienia określają również uprawnienia podmiotów zewnętrznych, np. przez wskazanie rodzaju oferowanych przez ten zakład świadczeń zdrowotnych.
W związku z tym uchwała w sprawie nadania statutu zakładowi opieki zdrowotnej, jest aktem prawa miejscowego i powinna być ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 29 czerwca 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 298/16, nieprawomocny