Stowarzyszenie złożyło podanie o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla planowanej inwestycji, motywując swoje wystąpienie celami statutowymi.
Sprawa dotyczyła budowy budynku wielorodzinnego z usługami i garażem na terenie zabudowanym wyłącznie domami jednorodzinnymi i jako taki sprzeczny jest z oczekiwaniami społecznymi lokalnych mieszkańców. W ocenie stowarzyszenia w sprawie występuje jawna kolizja pomiędzy interesem jednostki a interesem społecznym.
Prezydent miasta odmówił dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu.
Tłumaczył to zbyt ogólnym charakterem jego celów statutowych.
Stowarzyszenie wniosło skargę do sądu administracyjnego.
WSA uznał skargę za zasadną.
W ocenie sądu cele statutowe organizacji społecznej, określone w jej statucie wiążą się z przedmiotem toczącego się postępowania dotyczącego ustalenia warunków zabudowy.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Cele dotyczą między innymi dbałości o interesy społeczności lokalnych, kulturę narodową regionalną, czystość środowiska naturalnego oraz przestrzeganie praworządności. Realizacja tych celów następuje między innymi przez opiniowanie planowanych inwestycji i działań w regionie, występowanie z wnioskami i postulatami pod adresem władz lokalnych, państwowych i ponadnarodowych, uczestnictwo jako strona w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez organy państwowe i samorządowe dotyczących m. in. decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Sąd zwrócił uwagę, iż to czy stowarzyszenie może uczestniczyć na prawach strony wynika z ustawy, a nie ze statutu.
Stowarzyszenie musi wykazać jedynie cel swego działania określony w statucie a zbieżny z przedmiotem postępowania i interes społeczny – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 7 kwietnia 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 1022/15, nieprawomocny