Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Prezydent Krakowa wydał zarządzenie, na podstawie którego został przyjęty regulamin przeznaczony dla przedsiębiorców obsługujących w mieście turystyczny ruch dorożkami. Zarządzenie zostało wydane na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).

Z regulaminu wynikało, iż korzystanie z postojów na rynku w Krakowie będzie możliwe po zawarciu umowy cywilnoprawnej pomiędzy dorożkarzami a gminą.

Jeden z przedsiębiorców zaskarżył zarządzenie. Argumentował, iż uniemożliwia mu ono praktycznie całkowicie wykonywanie działalności. W ocenie przedsiębiorcy zarządzenie narusza jego chronione konstytucyjnie prawa i wolności oraz jest sprzeczne z aktami rangi ustawowej.

WSA przypomniał, iż z art. 41 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały. W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać prezydent, w formie zarządzenia.

Zdaniem WSA zarządzenie prezydenta regulujące ruch dorożek nie należy do przepisów porządkowych chociażby z tego względu, że jego materia nie dotyczy przypadku niecierpiącego zwłoki.

Prezydent miasta nie ma uprawnień do stanowienia aktów prawa miejscowego, które regulowałyby prawa i obowiązki grupy obywateli - dorożkarzy. Nie ma on bowiem w przyznanych mu kompetencjach możliwości ustanawiania reguł dotyczących rozdziału mienia, a jedynie ma obowiązek gospodarowania mieniem.

Zarządzenie zostało wydane z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego – uznał WSA.


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:


Wyrok WSA w Krakowie z 11 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 974/13, nieprawomocny