Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał mężczyźnie rozbiórkę obiektu budowlanego wraz z tarasem. Obiekt został bowiem wzniesiony bez wymaganego pozwolenia na budowę.
Mężczyzna nie wykonał nałożonego na niego obowiązku. W związku z tym organ wszczął postępowanie egzekucyjne i doręczył tytuł egzekucyjny.
W odwołaniu mężczyzna wniósł zarzuty do tytułu wykonawczego, między innymi w postaci braku danych pozwalających jednoznacznie identyfikować osobę zobowiązaną, a także określenia obowiązku z sposób niejednoznaczny.
WSA kontrolując postępowanie dostrzegł, że wniosek skarżącego nie został przez niego podpisany.
Sąd przypomniał, iż niespełnienie wymagań oznaczenia osoby, od której pochodzi podanie, wskazanie jej adresu, określenie żądania, brak podpisu, uniemożliwia ustalenie zasadniczych elementów dla prowadzenia postępowania w sprawie.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Bez wskazania osoby, od której podanie pochodzi, jej adresu i podpisu, nie jest możliwa indywidualizacja osoby, która żądanie złożyła, podpis warunkuje bowiem, że żądanie pochodzi od osoby określonej jako wnoszącej podanie.
Brak podpisu strony, przy równoczesnym braku podpisu osoby przez nią umocowanej, gdy nie zostanie usunięty, uniemożliwia wywołanie skutku prawnego wniesionego poddania.
Pismo nie zawierające podpisu w istocie nie wszczyna postępowania administracyjnego – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 27 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 661/15, nieprawomocny