Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.




Przedmiotem sporu w sprawie była odpowiedź na pytanie: czy odpłatne przekazanie przez gminę pojazdów wycofanych z eksploatacji do demontażu przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu VAT.


Gmina nabyła z mocy prawa pojazdy, które zostały wycofane z eksploatacji. W związku z tym gmina zmuszona była do zbycia tych pojazdów na rzecz przedsiębiorcy zajmującego się ich demontażem na podstawie przepisów prawa.
 

Gmina uznała, iż tego typu czynności są poza zakresem zastosowania VAT.

Natomiast zdaniem organu podatkowego czynności takie podlegają VAT z uwagi na zawartą umowę cywilnoprawną.

WSA przyznał rację gminie.

Sąd uznał, iż kluczowym dla rozpoznania sprawy jest ustalenie czy gmina podejmowała aktywne działania w zakresie określonej działalności, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE z 2006 r., Nr L 347, s. 1 ze zm.).

WSA uznał, iż taka sytuacja nie miała miejsca w sprawie.
Gmina nie reklamowała swojej działalności, nie wybierała towarów nabywanych celem pozyskania większych dochodów czy też nie wyszukiwała przedsiębiorców, którzy oferują lepszą cenę sprzedaży za konkretny model pojazdu (wręcz przeciwnie miała podpisaną umowę z jednym przedsiębiorcą), nie nabywała towarów celem odsprzedaży, ani nie angażowała środków tak jak przedsiębiorca.

Zdaniem sądu sytuację gminy należy przyrównać do sytuacji każdego innego właściciela prywatnego, który zobowiązany jest oddać samochód do recyklingu, za co otrzymuje stosowną zapłatę.

Mamy tutaj do czynienia ze zwykłym nabyciem i zwykłą sprzedażą dobra, które ze swej istoty nie może być wykorzystywane w żaden inny sposób, bowiem jest to pojazd wycofany z eksploatacji.

Zatem gmina przekazując odpłatnie pojazd do demontażu nie płaci VAT, bowiem nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 27 sierpnia 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1581/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.