Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Rada gminy uchwaliła regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy.

Rada ustaliła między innymi, iż zasiłek szkolny może być przyznany maksymalnie dwa raz w ciągu roku szkolnego.

Prokurator zaskarżył ten zapis uchwały.

Organ podkreślił, iż zgodnie z ustawą ustawą z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.) zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Zatem zawężenie uchwałą możliwości korzystania z zasiłku szkolnego przez uprawnionych jest nie zgodne z prawem – uznał prokurator.

WSA zgodził się z tym stanowiskiem.

Sąd zwrócił uwagę, iż zgodnie z ustawą o systemie oświaty uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może być przyznany zasiłek szkolny. Ustawodawca pozostawił otwartą kwestię ile razy taki zasiłek może być przyznany, uznając słusznie, że zależeć to będzie od indywidualnych okoliczności.

Zatem przyjęcie w uchwale, że zasiłek szkolny może być przyznany tylko dwa razy w stosunku do jednego zdarzenia losowego jest sprzeczne z ustawą o systemie oświaty. W języku polskim słowo "kilka", które zostało użyte w ustawie, oznacza od trzech do dziewięciu razy – wyjaśnił sąd.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 4 grudnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 173/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.