Jedna z mieszkanek gminy wystąpiła z wnioskiem do ośrodka pomocy społecznej o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.


Kobieta odwołała się od decyzji, nie zgadzając się z terminem początkowym przyznania świadczenia, tj. dopiero od dnia jej wyrejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotnej.
 

W odwołaniu domagała się przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od dnia złożenia wniosku o ustalenie niepełnosprawności.


W odpowiedzi na skargę SKO podtrzymało stanowisko wójta.

Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego.

WSA wyjaśnił, iż osoba zarejestrowana jako bezrobotna może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj.: Dz.U. z 2013 r., poz. 1456 ze zm.), a dopiero fakt pobrania takiego świadczenia pozbawia ją statusu bezrobotnego.

Sąd przypomniał, iż prawo do świadczeń rodzinnych ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego

Zdaniem sądu nie było zatem podstaw do ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dopiero od dnia utraty przez skarżącą statusu osoby
bezrobotnej.



Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 2 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 1583/14, nieprawomocny