Pytanie:
Mieszkaniec miasta utrzymuje ok. 35 psów - nie jest to hodowla. Gmina zamierza wydać decyzję o czasowym odebraniu psów, które planuje umieścić w schronisku dla zwierząt. Czynności będą wykonane na podstawie zgłoszenia przez Policję oraz lekarza weterynarii. Decyzja będzie wydana z urzędu.
Czy mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt - dalej u.o.z. oraz ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego należy poprowadzić pełne postępowanie administracyjne, czy można ograniczyć się wyłącznie do wydania decyzji?
Odpowiedź:
Wójt, jakkolwiek nie sprawuje nadzoru nad utrzymywaniem zwierząt towarzyszących, to w ramach kompetencji wynikającej z art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. w zw. z art. 6 ust. 2 u.o.z. może przeprowadzić kontrolę warunków w jakich pozostają zwierzęta domowe (towarzyszące), jako organ kompetentny do wydania decyzji z art. 7 u.o.z.
Może on zastosować przyspieszony tryb postępowania, ale tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba pilnego odebrania zwierząt właścicielowi, jeżeli zachodzi jeden z przypadków, o których mowa w art. 6 ust. 2 u.o.z. Ponadto, w przypadku kontroli doraźnej nie ma czasu na załatwianie wszelkich proceduralnych czynności. W każdym innym przypadku powinna zostać przeprowadzona pełna procedura.
Uzasadnienie:
Decyzja z art. 7 u.o.z., czyli w sprawie odebrania zwierzęcia, jest wszczynana z urzędu i podlega natychmiastowemu wykonaniu. Taką decyzję wójt (upoważniony pracownik) może wydać ustnie, wezwać straż miejską i natychmiast odebrać zwierzęta. Decyzja powinna zapaść po wszczęciu kontroli interwencyjnej na podstawie art. 379 p.o.ś., przy czym wójt nie musi informować o jej wszczęciu właściciela zwierząt. Odbiór zwierzęcia następuje po ustaleniu, że zachodzi jeden z przypadków, o których mowa w art. 6 ust. 2 u.o.z. i nie wymaga specjalnych procedur.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 u.o.z., w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) celem podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia. Zatem odbiór zwierzęcia następuje natychmiast po ustaleniu, że zachodzi jeden z przypadków, o których mowa w art. 6 u.o.z.
Podstawą do odebrania zwierząt może być również ustalenie, że pozostają one w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywane są w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, a w stosunku do psów ras agresywnych ze względu na brak zezwolenia. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Należy jednak podkreślić, iż odebrane zwierzę podlega zwrotowi, jeżeli sąd w postępowaniu karnym wszczętym w sprawie o znęcanie się nad zwierzęciem nie orzeknie przepadku zwierzęcia, a także jeżeli postępowanie karne w tej sprawie zostanie umorzone.