Radni Szczecina podjęli uchwałę, w której zobowiązali właścicieli nieruchomości (w tym także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością) do likwidacji z terenu swoich posesji rośliny gatunku barszcz Sosnowskiego. Do prowadzenia kontroli wypełniania obowiązków określonych w uchwale upoważniono Straż Miejską. Mieszkańcom, którzy nie zastosują się do przyjętych regulacji, grozić miały kary grzywny wymierzone w trybie i na zasadach określonych w kodeksie wykroczeń.

Wojewoda zachodniopomorski unieważnił jednak tę uchwałę, wskazując, że żaden z przywołanych w podstawie prawnej uchwały przepisów nie przyznaje organowi stanowiącemu gminy kompetencji do nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązku likwidacji z terenu swoich posesji rośliny gatunku barszcz Sosnowskiego.

„Pozbywanie się z terenu danej jednostki samorządu terytorialnego rośliny z gatunku barszcz Sosnowskiego należy (…) do obowiązku właśnie tej jednostki. Skoro bowiem do zadań własnych gminy (…) należą m.in. sprawy związane z ochroną środowiska, to gmina odpowiedzialna jest za prawidłowe ich wykonanie. Powyższe nie może odbywać się z narażeniem życia lub zdrowia mieszkańców gminy” – czytamy w rozstrzygnięciu.

- Barszcz Sosnowskiego to roślina toksyczna, niebezpieczna dla osób mających z nią styczność. Podczas jej nieprawidłowego usuwania może dojść do zagrożenia zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Nie powinno się obowiązku likwidowania tej rośliny powierzać mieszkańcom, którzy z różnych względów, czy to finansowych czy też braku specjalistycznej wiedzy – mogą temu zadaniu nie sprostać – mówi wojewoda Marek Tałasiewicz.

Wojewoda dodaje, że miasto może ubiegać się o dotację na zadania związane z usuwaniem barszczu Sosnowskiego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podstawą do uzyskania dofinansowania (przeznaczonego tylko dla jednostek samorządu terytorialnego i jednostki sektora finansów publicznych) jest złożenie wniosku wraz z załącznikami, do których należą m.in. inwentaryzacja występowania barszczu.

Na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, które uchyla w całości zapisy uchwały, Rada Miasta Szczecin może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

Podobne rozstrzygnięcie wojewoda zachodniopomorski wydał w stosunku do uchwały Rady Miasta w Sławnie w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego, którą również uchylił w całości.
 

 

(www.szczecin.uw.gov.pl)