Sejmik Województwa Lubuskiego podjął uchwałę w sprawie określenia zasad przyznawania przez województwo lubuskie pomocy materialnej studentom kształcącym się na kierunkach lekarskich. W uchwale uzależnił przyznanie pomocy materialnej m.in. od zawarcia przez studenta umowy o pomocy materialnej, w której w szczególności zobowiąże się do podjęcia zatrudnienia jako lekarz w wymiarze pełnego etatu w podmiocie leczniczym, dla którego podmiotem tworzącym jest województwo lubuskie, lub w którym województwo lubuskie posiada udziały.




Może to dotyczyć też podmiotu leczniczego, który ma siedzibę na terenie województwa lubuskiego udostępniającym szkole wyższej prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim, jednostki organizacyjne niezbędne do realizacji zadań polegających na kształceniu przed - i podyplomowych w zawodach medycznych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Samorząd zastrzegł, że podjęcie zatrudnienia w tych podmiotach ma nastąpić niezwłocznie, lecz nie później niż rok po ukończeniu studiów i odbyciu stażu podyplomowego, na co najmniej czas odpowiadający łącznemu okresowi pobierania pomocy materialnej, liczonemu pełnymi latami. W umowie student ma zobowiązać się też do dokonania wyboru specjalizacji lekarskiej w uzgodnieniu z podmiotem leczniczym, w którym podejmie zatrudnienie. Sejmik w uchwale wskazał również, iż wybór szkolenia specjalizacyjnego powinien nastąpić w obrębie dziedzin medycyny, w których występują niedobory kadry lekarskiej na terenie województwa lubuskiego.

Katalog zamknięty

Zdaniem wojewody lubuskiego unormowania te istotnie naruszają art. 173a ust2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. Przepis ten zawiera w katalog zamknięty elementów, które może uregulować jednostka samorządu terytorialnego, tj. rodzaj pomocy materialnej, sposób i terminy ubiegania się o pomoc materialną, sposób wyłaniania studentów, którym będzie przyznana pomoc materialna oraz maksymalną wysokość pomocy materialnej, o którą może ubiegać się student.

Stanowienie przez sejmik o konieczności podpisania umowy, na mocy, której student zobowiąże się do podjęcia pracy jako lekarz w określonym w uchwale podmiocie leczniczym wykracza, zatem poza ramy określone we wskazanym przepisie ustawy.

Ponadto w obowiązującym stanie prawnym nie istnieje taki przepis prawa, który dawałby sejmikowi województwa uprawnienie do stanowienia w formie aktu prawa miejscowego zasad przyznawania tzw. pomocy lojalnościowej. Sejmik nie ma też uprawnień do regulowania kwestii związanych z utratą uprawnień do stypendium.

Rozstrzygnięcie nadzorcze z 2 maja 2018 Nr NK-I.4131.78.2018.AKop
 

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych Dorota Karkowska

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych