Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy do wniosku o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę urządzenia wodnego, polegającą na zabudowie istniejącego rowu rurociągiem, należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy w myśl zapisu art. 131 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod.?


Odpowiedź:

W świetle przepisu art. 131 ust. 2 pkt 2 pr. wod. dołączenie decyzji o warunkach zabudowy do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest wymagane, jeżeli jest ona wymagana na podstawie odrębnych uregulowań.


Przepis art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647, z późn. zm.) - dalej u.p.z.p. stanowi, że w drodze decyzji o warunkach zabudowy określa się sposób zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie w myśl przepisu art. 50 ust. 2, w związku z przepisem art. 59 ust. 1 u.p.z.p., wydania decyzji nie wymagają roboty budowlane polegające na przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowana terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczane do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, albo nie wymagające pozwolenia na budowę.


W moim przekonaniu przebudowa rowu nie powoduje zmiany sposobu zagospodarowania terenu, jak również nie narusza pozostałych warunków, o których mowa w ww. art. 50 ust. 2 u.p.z.p., zatem dołączanie decyzji o warunkach zabudowy do wniosku o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę urządzenia wodnego (zabudowę rowu rurociągiem) nie jest wymagane.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.