Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Jak powinien postąpić organ administracji publicznej w przypadku otrzymania wniosku o wydanie zgody na usuniecie drzewa (wiatrołomu), które nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia, ale utrudnia użytkowanie działki, jeśli w wykazie właścicieli przedmiotowej działki jest 29 współwłaścicieli, a wniosek wystosowała sołtys wsi (niebędąca współwłaścicielem)?
Czy w takiej sytuacji organ musi wymagać złożenia wniosku od współwłaściciela, na którym podpiszą się również pozostali (wszyscy) współwłaściciele?
ODPOWIEDŹ:
Organ powinien zażądać od wnioskodawcy dostarczenia tytułu prawnego do nieruchomości, żądając uzupełnienia wniosku w ciągu 7 dni, informując, że po bezskutecznym upływie tego termin wniosek pozostanie bez rozpoznania.
Oczywiste jest, że sołtys, niebędący posiadaczem nieruchomości, wniosku uzupełnić nie może. Wniosek musi zostać złożony przez któregoś współwłaściciela (kilku lub wszystkich), a wnioskowi muszą towarzyszyć zgody pozostałych współwłaścicieli.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Wniosek o usunięcie drzewa ze zgodą wszystkich współwłaścicieli
Wniosek o usunięcie drzewa musi zostać złożony przez któregoś współwłaściciela (kilku lub wszystkich), a wnioskowi muszą towarzyszyć zgody pozostałych współwłaścicieli.