"Cieszymy się z tego, że chcą państwo być Polakami, że nasza ojczyzna jest teraz także waszą. Jednocześnie chcieliśmy pogratulować otrzymania obywatelstwa i życzyć pomyślności, zadowolenia i satysfakcji" - powiedział do zgromadzonych Piotr Florek.
Na uroczystość w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przyjechały 32 z 34 zaproszonych osób, które w minionym roku przyjęły polskie obywatelstwo. Najczęściej na terenie woj. wielkopolskiego wnioski o uzyskanie obywatelstwa składali mieszkańcy Ukrainy, Rosji i Białorusi.
Krystyna Marczak z Ukrainy o nadanie obywatelstwa starała się rok. "Mieszkam w Polsce od 14 lat. Tutaj skończyłam liceum, studia, a trzy lata temu założyłam rodzinę. Mam pochodzenie polskie, dlatego zdecydowałam się tutaj zamieszkać. Odkładałam decyzję o przyjęciu obywatelstwa, ale nadszedł moment, żeby się na to zdecydować, tym bardziej, że procedury zostały uproszczone" - powiedziała Marczak PAP.
Od stycznia 2012 roku 175 cudzoziemców mieszkających w Wielkopolsce otrzymało polskie obywatelstwo. "Cieszymy się, że wybrali państwo Wielkopolskę i chcecie tutaj mieszkać" - powiedział wojewoda.
W ubiegłym roku weszła w życie nowa ustawa o obywatelstwie polskim, przewidująca dwa podstawowe tryby nabycia obywatelstwa polskiego: nadanie przez prezydenta oraz uznanie za obywatela polskiego przez wojewodę.
W 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się nadać obywatelstwo 15 osobom z woj. wielkopolskiego, z kolei wojewoda przyznał obywatelstwo 19 osobom.