„Kultura u podstaw to nawiązanie do pracy organicznej, z której Wielkopolska słynie, a budzik ma symbolizować przebudzenie potencjału kulturalnego regionu, który jest, a o którym poza regionem mało kto wie” – powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor wydziału kultury Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Agata Grenda.
Projekt będzie realizowany do końca 2014 roku, jego koszt to 5 mln złotych, z czego 85 proc. to środki Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Flagowy projekt Budzika to realizowany od roku cykl „Wielkopolska. Rewolucje”, w którym zaproszeni uznani artyści współpracują z lokalnymi społecznościami i realizują artystyczne przedsięwzięcia.
W ramach "Budzika kulturalnego" powstała m.in. jednolita marka kulturalna Wielkopolski ze swoim logiem i hasłem, organizowane są wizyty studyjne przedstawicieli środowisk kulturalnych z całego świata. Ponadto wielkopolskie znane marki artystyczne będą występować w całej Europie jako Ambasadorowie Wielkopolskiej Kultury, a dla pracowników sektora kultury organizowane będą seminaria pozwalające lepiej organizować życie kulturalne w regionie.
W planach jest stworzenie mobilnej multimedialnej wystawy poświęconej początkom państwa Polskiego, w związku z 1050 rocznicą Chrztu Polski, oraz stworzenie portalu poświęconego kulturze w regionie.
„To był jeden z postulatów poznańskiego Kongresu Kultury, środowisko narzekało na brak takiego miejsca, w którym można się dowiedzieć, co się w regionalnej kulturze dzieje. Są takie portale, ale mało osób spoza Poznania wie, gdzie tych potrzebnych informacji szukać” – dodał Grenda.
Pierwsza większa prezentacja w ramach nowego projektu zaplanowana została na grudzień w Poznaniu, gdzie będzie można zobaczyć cztery nowe przedsięwzięcia z cyklu „Wielkopolska. Rewolucje”.