Radni przyjęli uchwałę wbrew prezydentowi Świętochłowic Dawidowi Kostempskiemu (PO), który jest przewodniczącym GZM. Związek pod szyldem Metropolia Silesia skupia obecnie 13 śląskich i zagłębiowskich miast, w których mieszka ok. 2 mln ludzi. Ogólnie w woj. śląskim żyje ponad 4,5 mln ludzi.
„Uchwałę przyjęli ci sami radni, którzy zagłosowali za opuszczeniem GZM pod koniec ubiegłego roku. Zobaczymy, jaka tym razem będzie decyzja nadzoru wojewody” - powiedział PAP rzecznik świętochłowickiego magistratu Krzysztof Maciejczyk.
O wystąpieniu Świętochłowic z Metropolii Silesia zdecydowała opozycja, która w 23-osobowej radzie ma bezwzględną większość - 12 głosów. Decyzję o opuszczeniu GZM radni motywują tym, że miasto przystąpiło "do wiele tańszego i bardziej efektywnego, a także alternatywnego stowarzyszenia pod nazwą Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego".
Pierwszą uchwałę o wystąpieniu z GZM, przyjętą w grudniu, zakwestionował wojewoda, który w jej treści dopatrzył się uchybień. Jednym z nich była decyzja o wystąpieniu ze Związku z dniem 31 grudnia 2013 r. Tymczasem zgodnie ze statutem GZM konieczne jest zachowanie sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Tym razem wszystko wskazuje na to, że uchwała spełnia wszelkie wymogi prawne. Jeśli wejdzie w życie, Świętochłowice opuszczą GZM z końcem br.
Po pierwszym przyjęciu uchwały Kostempski ocenił, że to posunięcie typowo polityczne, w którym "partykularne interesy lokalnych samorządowców" wzięły górę "nad ideą tworzenia Metropolii Silesia". Zapowiedział, że będzie przekonywał radnych do zmiany stanowiska, bo opuszczenie Związku będzie miało negatywne skutki dla miasta.
„Decyzja w tej sprawie należy do radnych, którzy teoretycznie mogą jeszcze zmienić zdanie. Pytanie też, co zrobi nowa rada, już po wyborach” - zwrócił uwagę Maciejczyk.
Decyzja o wystąpieniu z GZM nie była jedyną, podjętą w piątek przez świętochłowickich radnych. Odwołali oni proprezydencką wiceprzewodniczącą rady miejskiej Zofię Pogodę. „Radni urządzili dziś prawdziwą masakrę w dniu św. Walentego” - powiedział jeden z przedstawicieli magistratu, nawiązując żartem do wydarzeń z Chicago w 1929 r. z udziałem Ala Capone.
GZM powstał w 2007 r. Samorządowcy powołali go, uznając, że w obecnym stanie prawnym formą metropolizacji aglomeracji górnośląskiej jest powołanie dobrowolnego związku międzygminnego. Za cel GZM postawiono m.in. wspólne planowanie rozwoju współtworzących go miast, łączenie sił w staraniach o środki na inwestycje oraz prowadzenie wspólnych projektów na szczeblu aglomeracyjnym.
W śląskiej prasie od pewnego czasu pojawiają się opinie, że Związek nie spełnia pokładanych w nim nadziei; część samorządowców sceptycznie odnosi się do dalszego członkostwa w organizacji, która nie ma realnych możliwości działania na dużą skalę. Najbardziej znaną inicjatywą GZM stał się dotąd grupowy przetarg na zakup energii elektrycznej dla samorządów i ich instytucji, dzięki któremu gminy oszczędziły w 2013 r. ok. 8 mln zł, a w tym roku zaoszczędzą 13 mln zł. Związek planuje również m.in. wspólny zakup ubezpieczeń.
Koordynowany przez samorząd Gliwic Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego powstał m.in. w kontekście podziału woj. śląskiego na cztery subregiony (na gruncie Strategii Rozwoju Woj. Śląskiego na lata 2000-2020). Subregion centralny jest z nich największy (blisko 5,6 tys. km kw.), obejmuje ok. 80 samorządów, mieszka tam ok. 2,85 mln osób, czyli 61 proc. ludności regionu. (PAP)