Imię prof. Bronisława Geremka będzie nosiła przecznica od ul. Komuny Paryskiej na os. Kliny.
"Bronisław Geremek przyczynił się do tego, że Polska i Kraków wyglądają dziś, tak jak wyglądają. Mamy demokrację i jesteśmy krajem europejskim. (Geremek) miał ogromne zasługi w wejściu Polski do NATO, a potem Unii Europejskiej" - mówił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
Z wnioskiem o nadanie imienia Geremka ulicy lub placowi w mieście wystąpił w lipcu zeszłego roku senator Bogdan Klich (PO). Listy w tej sprawie trafiły do prezydenta Krakowa i szefa Rady Miasta.
Geremek urodził się w 1932 r. w Warszawie. W wieku ośmiu lat wraz z całą rodziną trafił do warszawskiego getta, skąd w 1943 r. uciekł. W 1954 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1956-58 odbył studia podyplomowe w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W latach 1950-68 był członkiem PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
W latach 70. Geremek stał się jedną z czołowych postaci polskiej opozycji demokratycznej. Od 1980 r. był członkiem NSZZ "S", ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., a potem doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "S" i Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "S" w Gdańsku. W stanie wojennym internowany. Potem, w 1983 r. aresztowany przez władze komunistyczne, był oskarżony o prowadzenie nielegalnej działalności politycznej.
W latach 1987-89 Geremek przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego, która przygotowała koncepcje pokojowych przemian demokratycznych w Polsce.
Od 1989 r. był posłem na Sejm. Należał do założycieli Unii Demokratycznej (potem Unii Wolności), kierował tą partią w latach 1990-97. Po wyborach w 1997 r. objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka i pozostał na nim do czerwca 2000 r. W czasie kierowania przez niego resortem Polska została przyjęta do NATO. Był gorącym orędownikiem wstąpienia Polski do UE.
W 2004 r. został posłem do PE. Zginął 13 lipca 2008 r. w wypadku samochodowym. Imieniem prof. Geremka został nazwany dziedziniec Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. (PAP)