Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Rada miejska wprowadziła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
W jednym z zapisów regulaminu nałożyła na organizatorów imprez oraz właścicieli nieruchomości, na których organizowane są imprezy masowe obowiązek zapewnienia wystarczającej pojemności pojemników do gromadzenia odpadów, a także liczby ubikacji przenośnych.
Mieszkaniec gminy zaskarżył takie brzmienie uchwały. Jego zdaniem organizatora imprezy masowej nie można uznać za właściciela nieruchomości. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie ma upoważnienia do nakładania jakichkolwiek obowiązków na ten podmiot.
WSA przyznał rację mieszkańcowi.
Zdaniem sądu organizator imprezy masowej nie może zostać uznany za właściciela nieruchomości. W związku z tym rada gminy nie może nałożyć obowiązku wyposażenia miejsca, w którym odbywa się impreza w odpowiednią ilość pojemników na odpady stałe oraz zapewnienia odpowiedniej liczby toalet oraz oczyszczenia terenu bezpośrednio po zakończeniu imprezy terenów przyległych.
Ponadto zapis uchwały narusza swobodę zawierania umów pomiędzy właścicielem nieruchomości a organizatorem imprezy masowej. Strony zawierając umowę dotyczącą organizacji imprezy masowej mogą postanowić w jej treści o nałożeniu na organizatora tej imprezy określonych obowiązków. Jednak takie uprawnienia nie przysługują radzie – uznał WSA.
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 16 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Po 916/13, prawomocny