Drzewa znajdują się na terenie gminnym sklasyfikowanym jako Ls, nieposiadającym planu urządzenia lasu, nie podlegającym nadleśnictwu. Swoim stanem zagrażają bezpieczeństwu, ponieważ są obumarłe i znajdują się w pobliżu drogi dojazdowej do osiedla mieszkaniowego.
Starosta jest organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie tych drzew. W oparciu o który akt i przepis powinien wydać decyzję, biorąc pod uwagę, że w związku z klasyfikacją Ls nie można zastosować ustawy o ochronie przyrody ?
Podstawą dla wydania decyzji przez określony podmiot w stosunku do działki leśnej są zapisy w ewidencji gruntów. Decyzję na usunięcie drzew z lasu - zgodnie z ustawą o lasach powinien wydać starosta w ramach sprawowanego nadzoru nad lasami niebędącymi lasami należącymi do Skarbu Państwa, także w sytuacji, gdy nie ma dla lasu uproszczonego planu urządzenia lasu (UPUL) lub inwentaryzacji stanu lasu. Każda tego typu sprawa rozstrzygana jest indywidualnie. Jeśli usunięcie drzew z lasu wynika z konkretnej potrzeby, np. przeprowadzenia trzebieży w związku z tym, iż drzewa są obumarłe albo chore, zagrażają innym drzewom, to trudno czekać, aż zostaną podjęte prace inwentaryzacyjne lub zostanie sporządzony uproszczony plan lasu. Nie ma znaczenia, z jakich powodów starosta nie wykonał obowiązków ustawowych dotyczących planu urządzeniowego, ale nie może to być przeszkodą do usuwania drzew, jeśli jest to uzasadnione. Każda tego typu sprawa rozstrzygana jest indywidualnie.
O kwalifikacji gruntu przesądzają zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Definicja lasu określona jest w art. 3 ustawy o lasach , i jeśli w ewidencji dany grunt jest oznaczony jako las (Ls), to bez względu na to, czy prowadzi się na nim gospodarkę leśną, czy nie, usuwanie drzew odbywa się na zasadach określonych w ustawie o lasach , tzn. drzewa muszą zostać ocechowane, aby można je było legalnie wyciąć.
Właściciel działki leśnej, z której chce on usunąć drzewa zagrażające bezpieczeństwu ludzi (są obumarłe i grożą wywróceniem się albo zagrażają bezpieczeństwu innym drzewom, bo są opanowane przez chorobę), powinien złożyć do starosty wniosek wydanie zezwolenia na pozyskanie drewna z lasu, wskazując w nim dane dotyczące położenia lasu, a także określić, czy las jest objęty uproszczonym planem urządzenia lasu. Do wniosku powinien dołączyć: tytuł prawny władania nieruchomością, mapę ewidencyjną z zaznaczonym położeniem działki leśnej oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej - za wydanie decyzji.
Jeśli dla danego lasu nie ma sporządzonego planu urządzeniowego to starosta nie ma możliwości wydania decyzji na wycinkę drzew z lasu, w związku z pominięciem art. 79 ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach Przepis ten przestał obowiązywać wiele lat temu, chociaż dopiero, przy okazji ogłoszenia jednolitego tekstu u.l. (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59) przepis ten został pominięty. Obecnie starosta może wydawać jedynie decyzje zobowiązujące właścicieli lasów prywatnych do prowadzenia gospodarki leśnej w sposób prawidłowy (art. 24 ustawy o lasach , który może mieć zastosowanie, gdy np. właściciel nie składa wniosku o dokonanie trzebieży drzew obumarłych). Jednak, w mojej ocenie, brak obowiązującego uproszczonego planu lasu nie może wykluczyć możliwości wydania decyzji dotyczącej usunięcia drzew. Decyzja może być wydana w ramach zwykłego nadzoru sprawowanego przez starostę. Akt ustawa o lasach nie zawiera przepisów określających tryb podejmowania działań organu w przypadku braku UPUL i ISL, przewiduje bowiem obligatoryjne sporządzanie planów dla każdego lasu: tak należącego do Skarbu Państwa, jak i lasów nienależących do SP (w tym dla lasów komunalnych i lasów należących do osób fizycznych). Gdyby przyjąć, że brak UPUL i ISL uniemożliwia pozyskanie drewna na podstawie indywidualnej decyzji, to zasada racjonalnej gospodarki leśnej nie miałaby większego sensu. W ramach pojęcia "gospodarka leśna" mieści się m.in. pozyskiwanie drewna.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.)
Usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców z terenu działki leśnej
Który organ jest zobowiązany do wydania decyzji zezwalającej na usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców z terenu działki leśnej?