Interpretacja znowelizowanych przepisów art. 1 i 2 oraz art. 4 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (zmienionych ustawą z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami), przysparzała dotychczas sporych problemów.
Departament Prawny w swojej opinii wskazał jednak, iż zakres przedmiotowo – podmiotowy ww. ustawy, począwszy od dnia jej wejścia w życie, określony był nie tylko w art. 1 i 2, ale również w art. 4.
Przepis ten był skierowany do osób fizycznych kandydujących do pełnienia funkcji w radach nadzorczych jednoosobowych spółek prawa handlowego utworzonych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, spółek prawa handlowego, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji, spółek prawa handlowego, w których udział jednostek samorządu terytorialnego przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji oraz spółek prawa handlowego, w których udział spółek, o których mowa w pkt 4-6 ustawy, przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji.
Jak wskazuje przywołany powyżej art. 4, konkretna osoba fizyczna mogła więc pełnić funkcję członka rady nadzorczej wyłącznie w jednej spośród wymienionych wyżej spółek. Ich katalog określony został w art. 1 pkt 4-7 tejże ustawy.
Trzeba zaznaczyć, że również w aktualnym brzmieniu, (a więc po zmianie związaną z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami), ustawę o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi stosuje się do podmiotów określonych w art. 1-2 oraz art. 4.
Wedle obecnego brzmienia art. 4 ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, z uwzględnieniem przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. z 2006 r. poz. 1584), jedna osoba fizyczna może sprawować funkcję członka rady nadzorczej wyłącznie w jednej ze spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby udziałów albo akcji, udział jednostek samorządu terytorialnego przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby udziałów albo akcji, udział spółek, o których mowa w pkt 1 i 2, przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby udziałów albo akcji.
(msp.gov.pl)
Ustawę o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi stosujemy również do samorządowych spółek
Zakres ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, skierowany jest również do osób fizycznych kandydujących do pełnienia funkcji w radach nadzorczych jednoosobowych spółek prawa handlowego utworzonych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego - uznał Departament Prawny.