Sprawa dotyczyła decyzji starosty, w której odmówił odstąpienia od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej i jednocześnie nałożył na matkę dziecka obowiązek uiszczania comiesięcznej opłaty z tego tytułu.
Kobieta odwołała się do sądu administracyjnego.
Zarzuciła, że w sprawie w sposób niedopuszczalny jedną decyzją orzeczono zarówno w przedmiocie odmowy odstąpienia od ustalenia opłaty jak i ustalenia opłaty za pobyt dziecka.
WSA przyznał rację skarżącej.
Sąd zgodził się, iż orzekając w jednej decyzji o obu kwestiach starosta dopuścił się naruszenia przepisów postępowania.
Dla prawidłowego jej rozstrzygnięcia konieczne było uprzednie ostateczne zakończenie postępowania w sprawie odstąpienia od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, a dopiero następnie wydanie rozstrzygnięcia w kwestii ustalenia wysokości opłaty, o ile wydanie takiej decyzji w ogóle byłoby konieczne.
Sąd wyjaśnił, iż sprawa o odstąpienie od opłaty jest odrębną, indywidualną sprawą administracyjną, która powinna zostać załatwiona co do jej istoty, a więc zakończyć się wydaniem osobnej decyzji administracyjnej.
Istotą postępowania administracyjnego jest bowiem to, że toczy się ono w jednej sprawie administracyjnej. Obowiązuje zasada "jedna sprawa - jedna decyzja", a tej zasadzie, w ocenie sądu, organy orzekające w sprawie niewątpliwie uchybiły.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 19 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 1880/14, nieprawomocny