Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.
Odpowiedź
Osobie przebywającej w noclegowni można przyznać świadczenie w postaci usług opiekuńczych.
Uzasadnienie
Usługi opiekuńcze są świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Jak większość świadczeń przyznawane są decyzją administracyjną, wydaną zazwyczaj przez kierownika ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (lub ostatnie miejsce zameldowania osoby bezdomnej) świadczeniobiorcy. Usługi opiekuńcze mogą być świadczone w miejscu pobytu oraz zamieszkania ich adresata, jak również w ośrodku wsparcia. Omawiane świadczenie obejmuje pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem –art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - dalej u.p.s.
Zgodnie z art. 51 ust. 1 u.p.s. usługi opiekuńcze wobec osób, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, mogą być realizowane w ośrodku wsparcia. Status ośrodka wsparcia posiadają schroniska i domy dla bezdomnych, zazwyczaj są nimi również noclegownie, niemniej nazwa placówki nie jest tu rozstrzygająca. Wskazując na możliwość wykonywania usług opiekuńczych przez ośrodki wsparcia ustawodawca miał zapewne na myśli placówki odpowiednio do tego przygotowane, a nawet specjalizujące się w takich działaniach. Niewątpliwie noclegownia taką placówką nie jest, nie oznacza to jednak braku możliwości wykonania usług opiekuńczych w takim miejscu. Ich realizacja musi być jednak uzasadniona sytuacją świadczeniobiorcy.
Organ przyznając powyższe świadczenie powinien ocenić czy pomoc spełni swój cel i będzie właściwie wykorzystana oraz czy nie zachodzi ryzyko zmarnotrawienie środków publicznych. Trzeba pamiętać, że rodzaj i forma świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, zaś potrzeby osoby zwracającej się o pomoc powinny być uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej (art. 3 ust. 3 i 4 u.p.s.).
Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.