Organizatorem konkursu jest Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Krakowie. Jego głównym założeniem jest promowanie najlepszych praktyk jednostek samorządu terytorialnego dotyczących poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z regulaminem konkursu, przyznaje się trzy równorzędne nagrody główne dla następujących grup samorządów:
-najlepsza gmina,
-najlepszy powiat grodzki,
-najlepszy powiat ziemski/województwo.

Urząd Marszałkowski w Toruniu został wyróżniony za swoją kampanię społeczno-informacyjną „Rodzicielstwo bez barier”. Projekt przedstawiał rodzicielstwo osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych czy niesłyszących w kategorii spełnienia oraz świadomych wyborów.

Jednym z elementów kampanii była plenerowa wystawa przedstawiająca zdjęcia kujawsko-pomorskich rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców boryka się z niepełnosprawnością. Ekspozycja została zaprezentowana w Inowrocławiu, Grudziądzu, Ciechocinku, Włocławku, Bydgoszczy oraz Toruniu. Ponadto, kampanii towarzyszyły spoty telewizyjne oraz cykl reportaży i audycji w radiu dotyczących zagadnień związanych z rodzicielstwem osób niepełnosprawnych.

Obok województwa kujawsko - pomorskiego, w kategorii "Powiat ziemski" statuetki otrzymały również:
- powiat opoczyński za „Powiatowy Program Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych dla Powiatu Opoczyńskiego na lata 2015-2020”;
- powiat poznański „Park orientacji przestrzennej - za stworzenie otwartej strefy rekreacji dziecięcej na potrzeby uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz mieszkańców powiatu poznańskiego”.

(bazadobrychpraktyk.org.pl, www.kujawsko-pomorskie.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami