Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Odpowiedź


Udzielenie informacji o złożonym w organie nadzoru budowlanego wniosku o przeprowadzenie kontroli nieruchomości może nastąpić w trybie i na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – dalej jako u.d.i.p.

Uzasadnienie


Przepisy u.d.i.p. stwarzają prawną możliwość uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. Informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych – zob. art. 1 ust. 1 u.d.i.p. Wszystko, co wiąże się bezpośrednio z funkcjonowaniem i trybem działania podmiotów, o których mowa wart. 4 ust. 1 u.d.i.p., stanowi informację publiczną – zob. wyrok NSA z dnia 30 lipca 2013 r., I OSK 1004/13, LEX 1375651.

Bez wątpienia powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jako organ administracji publicznej jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji mającej charakter informacji publicznej będącej w jego posiadaniu. Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, że wnioskodawca zwrócił się do organu nadzoru budowlanego z żądaniem udzielenia informacji o tym, czy wpłynął wniosek o przeprowadzenie kontroli jego nieruchomości. Ponadto podstawą prawną wniosku o kontrolę jest art. 233ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. Informacja udzielona przez organ nadzoru budowlanego będzie miała charakter informacji publicznej z uwagi na to, że jej treść i charakter ściśle związana jest z realizacją powierzonych prawem zadań organów nadzoru budowlanego.

Do podstawowych obowiązków organów nadzoru budowlanego należy kontrola przestrzegania przepisów prawa budowlanego – zob. art. 81 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud. W myśl art. 84a ust. 1 pkt 1 pr. bud. kontrola ta obejmuje kontrolę zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Ponadto, zgodnie z art. 81 ust. 4 pr. bud. organy nadzoru budowlanego przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami pr. bud. mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności są podstawą do wydania decyzji przewidzianych w pr. bud. Dodatkowo należy wskazać, że w przypadku stwierdzenia naruszenia pr. bud., stanowiącego podstawę do wszczęcia odpowiedniego postępowania na podstawie pr. bud., wnioskodawca będzie mógł żądać dostępu do dokumentów tworzących akta administracyjne na podstawie art. 73 k.p.a. Natomiast okoliczność, że wniosek o kontrolę został złożony w trybie skargowo-wnioskowym ma takie znaczenie, że podlega on załatwieniu zgodnie z przepisami działu VIII k.p.a.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .