Rada Miejska w S., powołując się art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 45, poz. 236, z późn. zm.) podjęła uchwałę w sprawie powierzenia burmistrzowi uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Powyższy akt upoważnił burmistrza między innymi do określenia cen i opłat związanych z korzystaniem z obiektów i urządzeń oraz usług zakładu budżetowego - Centrum Rekreacji Wodnej i Sportu w S. Wątpliwości wojewody wzbudził jednak § 4 tejże uchwały. Przewidywał on bowiem, iż akt Rady Miejskiej podlega ogłoszeniu w siedzibie Centrum Rekreacji Wodnej i Sportu oraz na stronie internetowej Gminy S.

Zdaniem Wojewody Opolskiego podjęta na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy o gospodarce komunalnej uchwała jest aktem prawa miejscowego, w związku z czym podlega publikacji zgodnie z art. 13 pkt. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Wspomniany przepis § 4 istotnie narusza więc tą zasadę i uniemożliwia prawidłowe wejście w życie podjętego aktu.

O tym, że mamy do czynienia z aktem prawa miejscowego, decyduje fakt, iż uchwała rady gminy przenosi kompetencję ustawową do wydania określonego aktu prawnego na zupełnie inny podmiot, niż przewiduje to ustawa. Dodatkowo akt organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego zawiera upoważnienie do stanowienia przepisów będących przedmiotem aktów prawa miejscowego. Zdaniem wojewody brak przekazania uchwały do ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym należy uznać za istotne naruszenia prawa.

W wyniku powyższych uchybień Wojewoda Opolski stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej S. w całości.

Na podstawie:
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 11 sierpnia 2015 r.
NK.III.4131.2.50.2015.KN