Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Odpowiedź:

Rada gminy powinna podjąć uchwałę w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności gminy oraz gminnych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny i niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym, a także wskazania organów lub osób do tego uprawnionych albo uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania spłat lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny.


Uzasadnienie:

Podstawą prawną podjęcia ww. uchwały jest art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 594) w zw. z art. 59 ust. 2 ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885).
Natomiast nie ma obowiązku ustalenia odrębnego regulaminu dotyczącego ww. zasad określonych uchwałą w odniesieniu do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wójt gminy może jednak opracować regulamin wewnętrzny dotyczący tego zagadnienia, adresowany do pracowników zajmujących się opłatami śmieciowymi i ich windykacją. Regulamin musi odzwierciedlać postanowienia Działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.