Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Rada gminy podjęła uchwałę dotyczącą utworzenia straży gminnej. W uchwale pojawił się zapis, iż wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa.


Wojewoda uznał, iż tego rodzaju uchwały nie można zakwalifikować do rzędu aktów prawa miejscowego i w związku z tym wniósł o stwierdzenie jej nieważności.


WSA zgodził się ze stanowiskiem wojewody.


WSA zwrócił uwagę, iż działalność straży gminnej jest bezpośrednio związana z kompetencjami wójta gminy w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, nie jest ona jednak organem w rozumieniu prawa administracyjnego.


Uchwała o jej utworzeniu jest indywidualnym aktem organizacyjnym, nie ingeruje w sferę praw i obowiązków mieszkańców gminy i nie zawiera norm skierowanych do mieszkańców.


W związku z tym uchwała o utworzeniu straży gminnej nie jest aktem prawa miejscowego i nie mieści się w zakresie aktów wymagających ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym – podkreślił sąd.


Bezpodstawne uzależnienie w uchwale daty jej wejścia w życie od publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym powoduje nieważność nie tylko samego przepisu uchwały zawierającego takie postanowienie, ale nieważność całej uchwały – uznał WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Opolu z 28 kwietnia 2014 r., sygn. akt II SA/Op 96/14, nieprawomocny