Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Burmistrz ustalił współwłaścicielom spółki cywilnej wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości.
Od decyzji odwołała się spółka z o.o., która powstała w skutek przekształcenia spółki cywilnej.
W odpowiedzi na skargę SKO wyjaśniło, że postępowanie w sprawie dotyczyło wymiaru podatku od nieruchomości dla współwłaścicieli spółki cywilnej. Zatem za podmiot posiadający legitymację skargową w sprawie nie mogła zostać uznana spółka z o.o.
Nie mogła bowiem zostać uznana za następców prawnych strony – podatników podatku od nieruchomości.
Spółka z o.o. argumentowała, iż jej legitymacja skargowa wynika z praw nabytych w wyniku jej powstania z przekształcenia spółki cywilnej, której jedynymi wspólnikami byli współwłaściciele nieruchomości, stanowiących przedmiot opodatkowania.
NSA przypomniał, iż w przypadku nieruchomości wniesionej do spółki cywilnej obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości spoczywa, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r., nr 95, poz. 613 ze zm.), na poszczególnych wspólnikach, a nie na spółce cywilnej, jako jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
Jedynie bowiem wspólnicy spółki cywilnej mogą być właścicielami, użytkownikami wieczystymi lub posiadaczami nieruchomości, a zatem tylko oni mogą być podatnikami podatku od nieruchomości – uznał sąd.
Na podstawie:
Postanowienie NSA z 16 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2985/12, prawomocne