Odpowiedź

Do dochodu rodziny ubiegającej się o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej nie wlicza się stypendium szkolnego przyznanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o.

Uzasadnienie

W art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) - dalej u.p.s., dochód ujęty jest bardzo szeroko. Ustawodawca rozumie pod tym pojęciem każdy przychód bez względu na tytuł i źródło jego uzyskania, pomniejszony o obciążenia podatkowe, składki ubezpieczeniowe i świadczone alimenty.

Jednocześnie art. 8 ust. 4 u.p.s. wylicza rodzaje dochodów, których nie bierze się pod uwagę ustalając sytuację dochodową osoby lub rodziny ubiegającej się o świadczenie. Katalog ten jest zamknięty i nie może być poszerzony. Zgodnie z art. 8 ust. 4 pkt 3 do dochodu nie wlicza się materialnej pomocy o charakterze socjalnym lub motywacyjnym wypłacanej na podstawie przepisów o systemie oświaty. Do przepisów tych należy zaliczyć rozdz. 8a u.s.o. regulujący problematykę pomocy materialnej dla uczniów. Pomoc ta może przybrać postać zasiłku szkolnego i stypendium szkolnego. Reasumując, stypendium szkolnego wypłacanego na podstawie u.s.o. nie wlicza się do dochodu ustalanego na potrzeby pomocy społecznej, na podstawie wyłączenia określonego w art. 8 ust. 4 pkt 3 u.p.s.

Uwagi

W pytaniu nie podano podstawy prawnej przyznania stypendium, najprawdopodobniej chodzi o świadczenie wypłacane na podstawie u.s.o. Jednakże dla rozstrzygnięcia sprawny należałoby upewnić się, że na pewno dotyczy ona podanego w uzasadnieniu typu świadczenia.