Reakcja premiera centroprawicowego rządu hiszpańskiego Mariano Rajoya na deklarację Masa była natychmiastowa i kategoryczna. Rajoy oświadczył, że wyklucza zgodę na takie referendum jako niezgodne z konstytucją Hiszpanii i wymierzone przeciwko suwerenności wszystkich Hiszpanów.
Ze swej strony hiszpański minister sprawiedliwości, Alberto Ruiz Gallardon, oświadczył, że konstytucja nie pozwala na poddawanie konsultacji w rodzaju referendum kwestii suwerenności narodowej, o których decydują wszyscy obywateli Hiszpanii.
"Próby podejmowania przez wspólnotę autonomiczną decyzji w sprawach, które należą do kompetencji wszystkich Hiszpanów, takich jak nasza suwerenność i integralność terytorialna, godzą we wszystkich Hiszpanów i ich decydowania" - dodał minister.
Oficjalne źródła, na które powołuje się hiszpańska agencja EFE, podkreślają, że rząd nie pozwoli na tego typu inicjatywę.
Artur Mas zapowiedział referendum w porozumieniu ze swymi sojusznikami w parlamencie katalońskim. Jego inicjatywę jako przywódcy partii rządzącej w Katalonii - Konwergencja i Związek (CiU) - zyskała poparcie trzech innych ugrupowań: Inicjatywy na rzecz Katalonii (ICV), Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) oraz Kandydatów Jednosci Ludowej (CUP).
Zapewnia to planom przeprowadzenia referendum poparcie 88 deputowanych (64,2 proc.) w 135-osobowym parlamencie Katalonii, najlepiej rozwiniętego gospodarczo regionu Hiszpanii o bardzo silnym poczuciu odrębności kulturowej, który już obecnie korzysta z szerokiej autonomii. Została ona rozszerzona w zatwierdzonym w 2006 roku Statucie Katalońskim, np. 80 proc. wykładów na wyższych uczelniach w Katalonii odbywa się obecnie w języku katalońskim, mimo że jeszcze do 1962 r. posługiwanie się nim w miejscach publicznych było surowo zakazane przez władze frankistowskie.
Jednak w debacie publicznej, jaka toczy się w Katalonii w związku z referendum, na pierwszy plan zaczyna się wysuwać sprawa gospodarczych i politycznych następstw ewentualnej niepodległości tego regionu Hiszpanii.
Unia Europejska i NATO ostrzegały regionalny rząd w Barcelonie, że Katalonia zostanie wykluczona z tych wspólnot, jeśli oderwie się od Hiszpanii.
Katalonia po hipotetycznym odseparowaniu się od Hiszpanii zapewne mogłaby nadal - podobnie jak Czarnogóra, Kosowo, Monako czy Watykan - posługiwać się walutą euro, ale musiałaby jako nowe państwo przejść cały skomplikowany proces akcesyjny do Unii Europejskiej.
Sam Artur Mas powtarza nieustannie, że Katalonia poza strefą europejskiej integracji "nie miałaby sensu".
Uczestnicy referendum, jak ogłosił w czwartek Mas, mieliby odpowiedzieć na dwa pytania: "Czy chcesz, aby Katalonia stała się państwem?" i "Czy chcesz, aby Katalonia stała się państwem niepodległym?".
Inicjatorzy tej inicjatywy wyjaśnili we wspólnej deklaracji ogłoszonej w czwartek przez regionalny rząd (generalitat), że formułując dwa pytania chcieli zadowolić wszystkie sektory ludności Katalonii, które chcą wziąć udział w referendum.
Najbardziej radykalna z sojuszu w sprawie referendum Republikańska Lewica Katalonii zagroziła, że wycofa się z poparcia dla inicjatywy Masa, jeśli zrezygnuje on z pytania o "niepodległą Katalonię".
Rzecznik katalońskiej organizacji regionalnej rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej (PP), Enric Millo, skomentował inicjatywę referendalną jako "fikcję".
"Wszyscy wiedzą - oświadczył - że referendum się nie odbędzie (nie pozwoli na to rząd), co ma wywołać w Katalonii falę niezadowolenia i doprowadzić do społecznej konfrontacji".
Przeciwko referendum wypowiedzieli się również liderzy opozycyjnej partii socjalistycznej i jej organizacji katalońskiej - Socjalistycznej Partii Katalonii (PSC).
Według sondażu przeprowadzonego pod koniec listopada przez hiszpańskie Centrum Badań Socjologicznych (CIS) za oderwaniem się od Hiszpanii opowiada się 54,7 proc. ankietowanych w Katalonii, dokładnie tyle samo, co w lutym tego roku.(PAP)
ik/ kar/
2147483648