Kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej odmówił przyznania mężczyźnie zasiłku okresowego z powodu niespełnienia przez niego kryterium dochodowego.

Mężczyzna poskarżył się do sądu administracyjnego.


Jego zdaniem organ określając wysokość dochodu, niesłusznie uwzględnił kwotę 5722,18 zł uzyskaną z tytułu spłaty należnego jego żonie zasiłku dla opiekuna. Organ rozliczył ją w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony.


WSA zgodził się ze skarżącym, iż organy wadliwie wskazały za właściwy w sprawie przepis art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 12 marca 2003 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 182).


W przepisie tym jest mowa o "dochodzie jednorazowym", który oznacza świadczenie o charakterze incydentalnym, np. odszkodowanie, przysporzenie z tytułu darowizny lub dziedziczenia, podziału majątku wspólnego. Natomiast świadczenie dla opiekuna ma charakter świadczenia okresowego, a więc powtarzalnego - nie można więc zakwalifikować go do świadczeń jednorazowych.


W przypadku dochodu okresowego nie rozlicza się go na dwanaście miesięcy, lecz na okres, za który dochód wypłacono – wyjaśnił sąd.



 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Bd 199/15, nieprawomocny