Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Prezydent miasta skreślił kierowcę z ewidencji instruktorów nauki jazdy. Wyjaśnił, że przyczyną takiej decyzji było nieprzedłożenie przez instruktora zaświadczenia potwierdzającego jego uczestnictwo w warsztatach doskonalenia zawodowego.

Instruktor wniósł skargę do sądu administracyjnego.


Uznał bowiem, iż wydana decyzja pozbawia go praw nabytych i uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie nauki jazdy oraz podważa zasadę zaufania obywateli do państwa. Ponadto jako instruktor o dużym dorobku zawodowym nie powinien być zmuszany do uczestniczenia w szkoleniach zawodowych.

WSA uznał, iż skarga nie może być uwzględniona.

Sąd podkreślił, iż żaden z obywateli nie może ignorować obowiązków określonych w ustawach i uważać, że jego nie dotyczą. Osiągnięte sukcesy zawodowe także nie mogą zwalniać kierowcy z wypełniania obowiązków nałożonych na instruktorów przez ustawodawcę.

Zdaniem Sądu błędny jest pogląd skarżącego, iż został pozbawiony nabytych wcześniej praw.

Przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 30, poz. 151 ze zm.) nakładają nowe, mało uciążliwe dla instruktorów, obowiązki uczestniczenia raz w roku w trzydniowych warsztatach doskonalenia zawodowego oraz przedkładania staroście zaświadczeń potwierdzających uczestnictwo w tych warsztatach. I dopiero nieprzedstawienie organowi tego zaświadczenia powoduje skreślenie instruktora z ewidencji.

Sąd zwrócił uwagę, iż uruchomione zostały ośrodki organizujące warsztaty doskonalenia zawodowego. Zatem skarżący mógł bez przeszkód uczestniczyć w warsztatach doskonalenia zawodowego, a następnie przedstawić organowi administracji zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 29 października 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 591/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.