Ponieważ w trakcie postępowania strony powinny wyrazić zgodę na projektowaną zmianę, to prawidłowe określenie kręgu stron postępowania ma bardzo istotne znaczenie dla prawidłowości przyszłego rozstrzygnięcia.
Podstawa prawna. W przypadku zamiaru zmiany ostatecznej decyzji ustalającej warunki zabudowy powstają niekiedy wątpliwości co do charakteru decyzji i w konsekwencji podstawy prawnej ewentualnej zmiany takiej decyzji, co z kolei ma wpływ na zakres udziału stron w postępowaniu. Wątpliwości te rozwiewa orzecznictwo wskazując, że decyzja o warunkach zabudowy nie może być traktowana jako decyzja, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa. Na podstawie takiej decyzji niewątpliwie jej beneficjent uzyskuje możliwość ubiegania się o pozwolenie na budowę, co uzasadnia stosowanie przy zmianie takiej decyzji art. 155 KPA (wyrok WSA w Warszawie, IV SA/Wa 2197/05, LEX nr 886171). W związku z takim charakterem decyzji pojawiły się poglądy, że jedyną stroną postępowania, która powinna wyrazić zgodę na zmianę decyzji WZ jest wyłącznie inwestor jako podmiot nabywający na mocy decyzji o warunkach zabudowy prawo. W rzeczywistości jednak decyzja o warunkach zabudowy jest decyzją, w której strony nabyły prawo (wyrok WSA w Warszawie z 2 grudnia 2010 r., IV SA/Wa 983/10, LEX nr 759090).
Nie tylko bowiem inwestor nabywa prawo do skutecznego wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, ale również sąsiedzi inwestycji uzyskują gwarancję, że w projekcie budowlanym nie zostaną przekroczone parametry urbanistyczne i architektoniczne wynikające z decyzji o warunkach zabudowy. Bez względu jednak na zakres uzyskanych uprawnień w postępowaniu pierwotnym akcentuje się, że w każdym postępowaniu prowadzonym na podstawie art. 155 KPA konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich stron postępowania dotyczącego zmiany (wyrok NSA z 7 marca 2007 r., LEX nr 337475).
Pełna treść artykułu pt. Określenie kręgu stron kluczowe przy zmianie decyzji o warunkach zabudowy dostępna jest w serwisie ABC Budownictwo www.budownictwo.abc.com.pl>>>