Odpowiedź
Strona postępowania, której decyzja nie została doręczona ani ogłoszona ustnie nie może wnieść odwołania.
Uzasadnienie
Decyzja administracyjna wchodzi do obrotu prawnego z chwilą jej doręczenia lub ogłoszenia. Decyzja administracyjna jako indywidualny akt zewnętrzny skierowany do konkretnie oznaczonego podmiotu wywołuje skutki dopiero w momencie jej skutecznego doręczenia bądź ogłoszenia. Adresat decyzji musi mieć świadomość, że taki akt administracyjny został w stosunku do niego wydany, co będzie możliwe tylko w momencie skutecznego doręczenia decyzji. Nie można zakładać, że podmiot zobowiązany jest do zastosowania się do wymogów wynikających z decyzji administracyjnej, skoro w ogóle taki akt administracyjny nie wszedł do porządku prawnego – zob. wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2012 r., I OSK 1333/11, LEX 1120589.
Zgodnie z treścią art. 129 § 2ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. Z powyższego przepisu wynika zatem, że do wniesienia odwołania konieczne jest doręczenie bądź ogłoszenie ustne decyzji. Tym samym niedopuszczalne jest wniesienie odwołania od decyzji, która nie została doręczona (ogłoszona), przez co nie weszła do obrotu prawnego – zob. wyrok WSA z dnia 30 stycznia 2013 r., II SA/Wr 736/12, LEX 1298640.
Odwołanie można wnieść tylko po doręczeniu, ewentualnie ustnym ogłoszeniu decyzji określonej stronie. Dopiero od momentu doręczenia (ogłoszenia) decyzji strona nabywa uprawnienie procesowe do wniesienia odwołania.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Strona nie może odwołać się od niedoręczonej decyzji
Czy strona postępowania, która nie odebrała decyzji może wnieść od niej odwołanie?Pytanie pochodzi zprogramu Serwis Budowlany.