Zarządu powiatu ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora muzeum. Od kandydatów wymagano m.in. co najmniej pięcioletniego stażu pracy zawodowej, potwierdzonego kopiami świadectw pracy lub zaświadczeniem z obecnego miejsca pracy.
Oferty do konkursu złożyło 8 osób. Do dalszego etapu konkursu zakwalifikowano 4 osoby.
Jeden z odrzuconych kandydatów wezwał zarząd powiatu do usunięcia naruszenia.
Mężczyzna zarzucił zarządowi, że zapis w zakresie udokumentowania zatrudnienia poprzez stawianie wymogu przedłożenia wyłącznie świadectwa pracy potwierdzonego kopiami świadectw pracy stanowi przejaw dyskryminacji w stosunku do osób świadczących pracę w ramach umowy zlecenia czy dzieła bądź wykonującym pracę w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.
Zarząd powiatu uznał wezwanie za bezzasadne.
Mężczyzna złożył skargę do sądu administarcyjnego.
NSA przyznał rację skarżącemu.
Sąd zwrócił uwagę, iż umowy o pracę nie są jedyną formą, w jakiej zachodzą stosunki zobowiązaniowe w zakresie świadczenia pracy. Praca może być świadczona także na podstawie umów cywilnoprawnych tj. agencji, o dzieło, zlecenia, czy kontraktu menadżerskiego.
Zatem przy określaniu kryteriów, jakie musi spełniać kandydat na dyrektora muzeum należy mieć na względzie to, że dokumentowanie stażu zawodowego i związanych z nim kwalifikacji nie może być opierane wyłącznie na świadectwach pracy i zaświadczeniach z aktualnego miejsca pracy – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok NSA z 12 maja 2015 r., sygn. akt II OSK 2429/13, prawomocny