Sprawa dotyczyła taksówkarza, który wielokrotnie naruszył przepisy prawa drogowego. Kierowca dopuścił się jedenastu wykroczeń w przeciągu niecałych pięciu lat, w tym spowodował cztery kolizje drogowe.

W związku z tym komendant wojewódzki policji wystąpił do prezydenta o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji taksówkarza.
 

Prezydent miasta skierował kierowcę na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami.


Taksówkarz odwołał się od decyzji.


WSA uznał skargę za niezasadną.


Sąd przypomniał, iż osoba posiadająca prawo jazdy w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do jej kwalifikacji, podlega sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego.


WSA podkreślił, iż podstawą wystąpienia z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji może być zarówno jedno jak i wielokrotne naruszenie przez kierującego przepisów ruchu drogowego, nawet jeśli nie przekroczył dopuszczalnego limitu punktów karnych.


Systematycznie powtarzające się wykroczenia, zwłaszcza mające istotny wpływ na bezpieczeństwo ruchu, np. nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, niestosowanie się do ograniczeń prędkości, rodzą uzasadnione zastrzeżenia, co do kwalifikacji takiego kierującego – wyjaśnił sąd.


Zdaniem Sądu decyzja o skierowaniu kierowcy na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji nie ma charakteru związanego.


Oznacza to, że właściwy starosta w przypadku złożenia wniosku przez komendanta policji ma wybór, co do możliwości skierowania kierującego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji lub odstąpienie od takiego skierowania.


Wydanie rozstrzygnięcia uzależnione jest bowiem od oceny istnienia w konkretnym stanie faktycznym uzasadnionych zastrzeżeń, co do kwalifikacji kierowcy – uznał WSA.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 28 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 137/14, prawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.