Czy starosta może zezwolić na usunięcie drzew z działki stanowiącej las, której właścicielem jest Skarb Państwa a użytkownikiem gmina?
Czy starosta może wydać świadectwo legalności pozyskania drewna?
Czy starosta może wydać decyzję nakazującą o usunięciu drzew na użytkownika, tj. gminę?
Odpowiedź:
Co do zasady, starosta nie sprawuje nadzoru nad lasami będącymi własnością Skarbu Państwa. Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59, z późn. zm.) - dalej u.l. nie wyposażyła starosty w środki prawne, na podstawie których mógłby prowadzić gospodarkę leśną w lasach państwowych, bowiem nadzór nad lasami Skarbu Państwa, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 u.l., sprawuje minister właściwy do spraw środowiska.
Starosta nie jest uprawniony również do cechowania drewna z lasu Skarbu Państwa. Na mocy art. 14a ust. 3 u.l. cechuje on wyłącznie drewno z lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Pozyskane drewno podlega jego legalizacji, czyli cechowaniu. Oznacza to, że obciążający właściciela obowiązek cechowania praktycznie ogranicza się do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa. Umowa o użytkowaniu lasu Skarbu Państwa nie zmienia statusu własnościowego lasu tylko dlatego, że las ten został przekazany gminie w użytkowanie.
Uzasadnienie:
Wycinanie drzewostanu w celu pozyskania drewna odbywa się na podstawie planu urządzenia lasu. Użytkownik lasu (gmina) jest właścicielem lasu w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 3 u.l., a zatem jest ona obowiązany do cechowania drewna, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 lutego 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzoru dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna (Dz. U. Nr 36, poz. 201).
Zgodnie z art. 14 a ust. 2 u.l., obowiązek cechowania drewna spoczywa na właścicielach lasów (z wyjątkiem drewna pozyskanego w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w tym w lasach gminnych), gdzie drewno cechuje starosta, wystawiając właścicielowi lasu świadectwo legalności pozyskania drewna. Cechowania drewna pozyskanego w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa będących w użytkowaniu wieczystym, zarządzie, dzierżawie czy użytkowaniu dokonuje jednostka władająca (gmina).
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.