Pytanie:
Czy starosta jest zobowiązany do zlecenia sporządzenia UPUL dla lasów będących własnością urzędów miast i gmin? Czy las należący do wspólnoty gruntowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2100) - dalej u.l., to las będący własnością, m. in. urzędów gmin (miast)?

Odpowiedź:
Starosta nie ma obowiązku sporządzenia UPUL dla lasów miejskich lub gminnych.
Las należący do wspólnoty gruntowej o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2 u.l. nie jest lasem gminnym. Gmina i miasto (urząd gminy, czy urząd miasta nie jest właścicielem lasu) powinna sporządzić UPUL na swój koszt.

Uzasadnienie:
W art. 21 u.l., ustawodawca wskazuje, jaki podmiot, w stosunku do jakich lasów, zleca opracowanie dokumentów planistycznych i kto ponosi koszty sporządzenia takich dokumentów. W art. 21 ust. 1 pkt 2 u.l. wskazano, że sporządzenie UPUL dla lasów należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych zleca starosta, podobnie jak inwentaryzację stanu lasów, o której mowa w art. 19 ust. 3 u.l. Jest to przepis, z którego wprost wynika kompetencja starosty do zlecania sporządzania ISL uprawnionym przedsiębiorcom.

Zatem UPUL dla lasów gminy lub miasta sporządzany jest na zlecenie i koszt gminy. Natomiast starosta nie dysponuje narzędziem prawnym, który umożliwiłby mu przymuszenie gminy, jako właściciela lasu, do zlecenia sporządzenia UPUL. Może on co najwyżej w trybie nadzoru egzekwować obowiązki wynikające z art. 9 i art. 13 u.l. Jeśli właściciel lasów nie wykonuje tych obowiązków, starosta może wydać decyzję i egzekwować ją. Nie dotyczy to jednak możliwości przymuszenia gminy (wójta) do zlecenia sporządzenia UPUL.

Wspólnota gruntowa to nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności o pewnych szczególnych cechach. Jej istotą jest uprawnienie do korzystania ze wspólnego gruntu, służącego mieszkańcom danej miejscowości tylko z tego powodu, że są jej mieszkańcami. Zasady działania wspólnoty gruntowej reguluje obecnie ustawa z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 z późn. zm.) – dalej u.z.w.g. Wspólnota gruntowa, to szczególna współwłasność podmiotów wskazanych w art. 1 u.z.w.g.

W odniesieniu do kompetencji współwłaścicieli w części nieuregulowanej w u.z.g.w.g. będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121), jak również inne ustawy, w tym u.l. Zagospodarowanie wspólnot gruntowych stanowiących grunty leśne, lasy i nieużytki przeznaczone do zalesienia przeprowadza się zgodnie z u.l.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów