Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Zakład posiada ważną do 2016 r. decyzję wojewody z 2006 r. udzielającą pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji do termicznego spalania odpadów (kotłownia stolarni opalana odpadami poprodukcyjnymi).
Do starosty wpłynął wniosek w sprawie zmiany wspomnianej decyzji. W świetle obecnie obowiązujących przepisów przedmiotowa instalacja nie jest już w wykazie instalacji znacząco oddziałujących na środowisko.
Jak ma w tej sytuacji postąpić starosta? Czy może zmienić decyzję wydaną przez inny organ (wojewodę)? Czy nie może zmienić decyzji, a jedynie wydać nową?
Czy prowadzący instalację nie powinien zwrócić się z wnioskiem o wygaszenie obowiązującej decyzji w związku z tym, że organem nie jest już wojewoda a starosta?
Odpowiedź:
W praktyce bardzo często występują przypadki, kiedy inny organ ochrony środowiska wydał pozwolenie w zakresie korzystania ze środowiska, a inny po zmianie przepisów w danym zakresie co do właściwości organów je zmienia.
Takim typowym przypadkiem jest zmiana decyzji udzielających pozwoleń zintegrowanych przez marszałków województw, które były wcześniej wydane przez wojewodów.
Dlatego moim zdaniem starosta może zmienić aktualną do 2016 r. decyzję wojewody udzielającą pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji, która obecnie leży we właściwości starosty. Aktualnie właściwość organów, miedzy innymi w zakresie wydawania (zmian) pozwoleń, określa art. 378 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. i jeżeli starosta jest właściwym organem dla opisanej instalacji w pytaniu, to według mnie może zmienić pozwolenie. Proszę zauważyć, że jeżeli prowadzący instalację zwróciłby się z wnioskiem do starosty o wygaszenie obowiązującej decyzji wojewody w związku z tym, że organem nie jest już wojewoda a starosta, to wątpliwości czy starosta może wygasić decyzję wojewody byłyby podobne jak co do zmiany decyzji. Jeżeli decyzję można zmienić, to moim zdaniem nie ma potrzeby, aby ją wygaszać i wydawać nową. Przesłanki wygaszenia pozwolenia podaje art. 193 ust. 1 p.o.ś. Poza wnioskiem prowadzącego instalację nie wskazuje on możliwości wygaszenia pozwolenia w opisanym w pytaniu przypadku.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.