Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Starosta zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59, z późn. zm.) w 5 roku od zalesienia dokonał oceny udatności uprawy leśnej. Uprawę oceniono jako nieudaną - stopień pokrycia powierzchni uprawy poniżej 70%.

Właściciel wykonał m.in. koszenia, nasadził nowe sadzonki i zwrócił się o ponowne przeprowadzenie oceny udatności uprawy.

Czy, jeżeli starosta uzna, że przy drugiej ocenie udatności uprawy leśnej (w tym samym roku) stopień pokrycia przekracza 71% i uprawa tym razem będzie uznana jako udana, możliwe jest przekwalifikowanie na Ls (pomimo że de facto nie jest to uprawa 4- lub 5-letnia, gdyż są to nowe sadzonki jedno- lub dwuroczne)?


Odpowiedź:

Starosta może zgodzić się na dokonanie poprawek przez właściciela lasu, który nieprawidłowo dokonał zalesienia i dokonać ponownej oceny udatności uprawy leśnej (po usunięciu niezgodności), ale równie dobrze może stwierdzić, że ponownej oceny nie przeprowadzi. Udatność może być stwierdzona także w przypadku nowych nasadzeń.


Uzasadnienie:

Starosta może wielokrotnie dokonywać udatności upraw leśnych na wniosek podmiotu, który zalesił grunt, jednakże nie ma takiego obowiązku.

Sposób dokonywania oceny nie może być dowolny, a zgodny z dyspozycją przepisów, w tym rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na zalesienie gruntów rolnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 187, poz. 1929, z późn. zm). Zatem, starosta może przychylić się do wniosku o dokonanie uzupełnienia nasadzeń np. w 2014 r. i dokonać oceny udatności upraw, ale może podejść do sprawy restrykcyjnie i uznać, że od momentu dokonania poprawek biegnie na nowo termin do dokonania oceny udatności uprawy.

Starostowie, mając świadomość zaciągniętych zobowiązań przez rolnika w Agencji, z reguły wyrażają zgodę na dokonanie poprawek i przeprowadzają kolejną ocenę udatności upraw leśnych. Takie rozwiązanie może być jednak niewykonalne dla rolnika, jeśli niezgodności są poważne i nie da się ich usunąć np. w ciągu 2-3 miesięcy.

Jeśli jednak starosta odmówi dokonania ponownej oceny udatności upraw, to nie będzie można zarzucić mu naruszenia prawa. Odwołanie się od jego obecnej decyzji odmawiającej przekwalifikowania gruntu będzie bezskuteczne.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.