Pytanie:
W jakim czasie należy wydatkować środki z tytułu opłat i kar środowiskowych? Czy wydatkowanie środków jest określone w czasie? Czy podlegają np. zwrotowi do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska?

Odpowiedź:
Środki pochodzące z opłat i kar środowiskowych wpływające do budżetów powiatów i gmin stanowią dochód budżetu powiatów i gmin w danym roku budżetowym, który kończy się z upływem 31 grudnia danego roku, zgodnie z art. 211 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - dalej u.f.p.

Niewykorzystane środki wygasają w dniu 31 grudnia danego roku, stosownie do art. 263 u.f.p. Oznacza to, że niewykorzystane środki stają się w następnym roku środkami budżetu gminy (ale przestają być niejako "znaczone", tj. nie są już ewidencjonowane w oddzielnym rozdziale dochodów i wydatków planu finansowego starostwa lub gminy i mogą być wykorzystane na dowolny cel.

Jednostka samorządu terytorialnego planuje wydatki do wysokości wpływów w danym roku i w ramach tego planu są realizowane zadania ekologiczne. Nie ma zakazu, aby z budżetu były realizowane zadania ekologiczne w kwocie przekraczającej kwoty z wpływu z opłat i kar, tak jak nie ma obowiązku wydatkowania wszystkich środków na cele ekologiczne, które wpłyną na rachunek budżetu gminnego lub powiatowego. Oznacza to, że "pozostałych" kwot, np. z 2015 r., jednostka samorządu terytorialnego nie będzie musiała wydać na zadania ekologiczne.

W konsekwencji, ani gmina, ani powiat nie muszą zwracać niewykorzystanych środków wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Uzasadnienie:
W danym roku budżetowym środki pochodzące z opłat i kar środowiskowych są niejako "znaczone", bo klasyfikuje się je zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, w dziale 900 rozdziale 911 klasyfikacji budżetowej (odrębnie wpływy i wydatki z dawnego funduszu gminnego lub powiatowego). Z upływem dnia 31 grudnia danego roku budżetowego środki przeznaczone na realizację zadań wskazanych w art. 400a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska przechodzą na rok następny i mogą być przeznaczone na realizację zadań ekologicznych w roku następnym, ale takiego wymogu nie ma, co oznacza, że mogą zostać przeznaczone na realizację innych zadań niż zadania ekologiczne. 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami