Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Inwestor realizuje budowę na podstawie ostatecznej decyzji Naczelnika Gminy. Obecnie wystąpił do organu o sprostowanie błędu dotyczącego numeru działki inwestycyjnej. Zgodnie z art. 113 § 1 k.p.a. organ może sprostować błąd pisarski w wydanej przez ten organ decyzji.

W jakiej formie organ powinien zakończyć postępowanie, jeżeli nie ma możliwości sprostowania takiej decyzji - w formie postanowienia, decyzji czy pisma informującego?

Odpowiedź

Co do zasady sprostować decyzję powinien organ, który jest właściwy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów. Należy po pierwsze zweryfikować, czy pozwolenie na budowę nie wygasło, a ponadto sprostowanie zakresu zamierzenia określonego w sentencji decyzji może w istocie oznaczać zmianę decyzji ostatecznej, a w tym zakresie tryb sprostowania jest nieprawidłowy. Jeżeli nie byłoby możliwości sprostowania decyzji, należy wydać postanowienie o odmowie sprostowania, na które przysługuje zażalenie.


Uzasadnienie

Co do zasady sprostować decyzję powinien organ administracji publicznej, który jest właściwy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów. A zatem nawet jeżeli orzekał organ gminy, a obecnie właściwy jest starosta, to ten właśnie organ władny jest dokonać sprostowania. Zasadnicza kwestia dotyczy jednak tego, czy sprostowanie to w ogóle jest dopuszczalne. Należy po pierwsze zweryfikować, czy pozwolenie na budowę nie wygasło, a ponadto sprostowanie zakresu zamierzenia określonego w sentencji decyzji może w istocie oznaczać zmianę decyzji ostatecznej, a w tym zakresie tryb sprostowania jest nieprawidłowy. Jeżeli nie byłoby możliwości sprostowania decyzji, należy wydać postanowienie o odmowie sprostowania, na które przysługuje zażalenie.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .