Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Kto ewentualnie ma wydać taką zgodę na rozbiórkę garaży?
Odpowiedź
Organ właściwy do wydania decyzji na rozbudowę drogi na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 687) – dalej specustawa drogowa ma prawo żądać od inwestora zgody na rozbiórkę garażów usytuowanych na działkach nie należących do inwestora, które będą wywłaszczone i usytuowane w pasie drogowym po rozbudowie drogi.
Uzasadnienie
Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zawiera w szczególności zatwierdzenie projektu budowlanego oraz w razie potrzeby ustalenia dotyczące terminów rozbiórki istniejących obiektów budowlanych nieprzewidzianych do dalszego użytkowania oraz tymczasowych obiektów budowlanych – zob. art. 11f ust. 1 pkt 7 i pkt 8 lit. c specustawy drogowej.
Natomiast zgodnie z art. 11i ust. 1 specustawy drogowej w sprawach dotyczących zezwolenia na realizację inwestycji drogowej nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) – dalej pr. bud., z wyjątkiem art. 28 ust. 2 pr. bud. Jak wynika z art. 33 ust. 4 pkt 1 pr. bud. do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę należy dołączyć zgodę właściciela obiektu. Dołączenie do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę zgody właściciela obiektu wymagane jest wtedy, gdy wnioskodawcą o wydanie pozwolenia na rozbiórkę jest inna osoba niż właściciel – zob. wyrok WSA z dnia 13 października 2009 r., II SA/Lu 371/09, LEX 573784. Powołany wyżej przepis art. 11f ust. 1 pkt 8 lit. c specustawy drogowej stanowi powtórzenie przepisu art. 36 ust. 1 pkt 3 lit. a-c pr. bud. oraz dotyczy sytuacji, w której inwestor posiada prawo do dysponowania całym terenem objętym planowaną inwestycją.
W przypadku zaś, gdy inwestor nie jest właścicielem obiektów przeznaczonych do rozbiórki winien uzyskać, przed wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zgodę właściciela na dokonanie rozbiórki. Ponadto należy wskazać, że jednym z rozstrzygnięć zawartych w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej jest zatwierdzenie projektu budowlanego. Projekt budowlany zawiera w szczególności projekt zagospodarowania działki lub terenu obejmujący m.in. obrys i układ istniejących i projektowych obiektów budowlanych – zob. art. 34 ust. 3 pkt 1 pr. bud.
Natomiast zgodność projektu zagospodarowania terenu z przepisami, w tym przepisami techniczno-budowlanymi (m.in. dotyczącymi dróg publicznych), podlega obligatoryjnie sprawdzeniu przed wydaniem decyzji – zob. art. 35 ust. 1 pkt 2 pr. bud. w zw. z art. 11i ust. 1 specustawy drogowej. Brak tej zgodności (istnienie garażów w pasie drogowym planowanej inwestycji) uniemożliwia wydanie pozytywnej decyzji zezwalającej na prowadzenie jakichkolwiek robót budowlanych.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .