Poinformował o tym na czwartkowym briefingu w Katowicach marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła. Jak przypomniał, do tej pory wartość nowego śląskiego RPO wynosiła 2,882 mld euro.
Wzrost ten wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej, by do zasadniczych kwot programów operacyjnych dołożyć 7-procentową tzw. rezerwę wykonania. Pierwotnie rezerwa w skali kraju miała zostać rozdysponowywana pod koniec wykonania programów. Mimo rozdzielenia jej już teraz, władze regionu na razie zamrożą te środki. Będą mogły je uruchomić pod warunkiem osiągania określonych wskaźników podczas realizacji nowego programu.
Jak podkreślił w czwartek Sekuła, w podziale rezerwy woj. śląskie otrzymało w porównaniu do innych regionów jedną z większych części rezerwy, obok woj. małopolskiego (obecnie w RPO 2,58 mld euro, o 190 mln euro więcej niż wcześniej).
"Nie przypadkiem te dwa województwa są wyróżnione – m.in. dlatego, że mają uchwaloną wspólną strategię rozwoju. (...) Duże środki na RPO to również efekt ciężkiej pracy zespołów zajmujących się środkami unijnymi w naszych województwach" - akcentował Sekuła.
Jak wyjaśnił, w woj. śląskim przyjęto strategię, że aktualne wersje RPO są zgłaszane do resortu, nawet jeżeli trafiają tam jeszcze w postaci nie do końca przedyskutowanej w obrębie regionu. "Jesteśmy w bezwzględnej czołówce tych, którzy mieszczą się we wszystkich terminach zgłaszania i przygotowywania projektów, z założeniem, że są to projekty ciągle zmieniane" - wskazał marszałek.
Dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Małgorzata Staś przypomniała, że kwoty wskazane przez MRR dla poszczególnych regionów wzrosną jeszcze pod koniec roku po ich przeliczeniu na ceny bieżące, według wskaźnika UE. Zakłada się, że wyniesie on 13 proc., co w przypadku woj. śląskiego dałoby obecnie kwotę ok. 3,4 mld euro.
Proces przygotowań nowego śląskiego RPO rozpoczął się już w 2011 r. Kolejne etapy objęły m.in.: prace zespołów merytorycznych i mającego służyć opinią Regionalnego Forum Terytorialnego, uruchomienie internetowej bazy zgłaszania projektów Partner 3, cykle warsztatów tematycznych i subregionalnych, a także konsultacje społeczne w tradycyjnej postaci.
Na tej podstawie zarząd woj. śląskiego przyjął najpierw wstępny projekt nowego RPO (21 grudnia ub. roku), a potem projekt właściwy (16 kwietnia). Dokument ten, zgodnie z wytycznymi resortu rozwoju regionalnego, trafił do konsultacji na szczeblu rządowym. Jednocześnie od 19 kwietnia do 24 maja trwał kolejny etap konsultacji.
Obecny projekt programu zawiera nadal nieostateczną, choć zaktualizowaną w oparciu m.in. o wcześniejsze wnioski potencjalnych beneficjentów, listę kluczowych inwestycji rekomendowanych do realizacji w przyszłej unijnej perspektywie finansowej. Łączna wartość tych inwestycji – do przeprowadzenia w tzw. ścieżce pozakonkursowej - to 3,8 mld zł, przy zakładanym unijnym wsparciu w wysokości ok. 2,8 mld zł.
Aktualny projekt przewiduje 35 projektów kluczowych, w tym 21 projektów transportowych. Projekty transportowe mają też liczącą 8 pozycji listę rezerwową.
We wtorek Sekuła zapowiedział, że do końca czerwca powinna być gotowa kolejna wersja nowego śląskiego RPO – m.in. ze zaktualizowaną listą projektów kluczowych. Będzie ona uwzględniała zwiększoną pulę środków w programie.
Niezależnie od prac nad samym programem urzędnicy marszałka szukają sposobów na zapewnienie wkładu własnego do przyszłych unijnych projektów. Wobec wyczerpania rezerw finansowych wielu samorządów jedną z propozycji jest zmiana w prawie wyłączająca zobowiązania zaciągane pod tym kątem z 60 proc. limitu zadłużenia.
W kończącej się unijnej perspektywie budżetowej na lata 2007 – 2013 woj. śląskie dysponowało 2,34 mld euro w ramach RPO oraz komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.