Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Stowarzyszenie wystąpiło do wójta o udzielenie informacji odnoszące się do sposobu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i ich wyłapywania a także udostępnienie umów zawieranych przez gminę o zapewnianie opieki tym zwierzętom.
Wójt uznał, że żądane dane stanowią informację przetworzoną i wezwał stronę do wskazania szczególnego interesu publicznego.
Stowarzyszenie nie odpowiedziało na wezwanie.
W rezultacie organ uznał, że sprawa jest zakończona i zaniechał dalszych czynności.
Zdaniem WSA takiego działania organu nie można uznać za prawidłowe.
WSA zwrócił uwagę, iż wnioskodawca występujący o udostępnienie informacji publicznej nie musi wiedzieć na etapie składania wniosku, że żądana przez niego informacja ma charakter informacji publicznej przetworzonej.
Zatem w momencie formułowania wniosku stowarzyszenie nie musiało wskazywać powodów, dla których spełnienie jego żądania będzie szczególnie istotne dla interesu publicznego – podkreślił sąd.
To podmioty zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej muszą wykazać, że żądanie dotyczy informacji publicznej o charakterze przetworzonym.
WSA uznał zatem, iż wójt powinien był we własnym zakresie dokonać jej badania i w przypadku uznania, że udostępnienie informacji nie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego wydać decyzję odmowną.
W przeciwnym wypadku powinien udostępnić żądane informacje – podkreslił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 25 czerwca 2014 r., sygn. akt II SAB/Gd 43/14, nieprawomocny
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.