Sprawa dotyczyła kierowcy, którego samorządowe kolegium odwoławcze skierowało na badania psychologiczne.
Mężczyzna wystąpił o wstrzymanie wykonania decyzji.
Tłumaczył to faktem, iż jest zawodowym kierowcą i w związku z tym wykonanie decyzji spowoduje utratę możliwości zarobkowania, co negatywnie wpłynie na kondycję finansową jego rodziny, której jest głównym żywicielem.
W jego ocenie wykonanie decyzji doprowadzi zatem do wyrządzenia szkody oraz może spowodować trudne do odwrócenia skutki.
WSA przypomniał, iż warunkiem wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności jest wykazanie przez stronę we wniosku okoliczności uzasadniających możliwość wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
W ocenie sądu samo wykonanie zaskarżonej decyzji nie powoduje automatycznie utraty uprawnień do kierowania pojazdami w jakimkolwiek zakresie.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Poddanie się badaniu psychologicznemu ma na celu jedynie wyjaśnienie wątpliwości co do stanu psychicznego osób, które uporczywie naruszają przepisy prawa o ruchu drogowym.
Dopiero ewentualne nieprzystąpienie przez kierowcę do badań psychologicznych albo negatywny wynik tego badania, skutkować będzie wszczęciem postępowania w przedmiocie odpowiednio zatrzymania prawa jazdy bądź cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami.
Zatem zaskarżona decyzja nie pozbawia kierowcy uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, gdyż stanowi ona jedynie o konieczności poddania się badaniom – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Poznaniu z 6 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Po 169/16, nieprawomocny