Celem konkursu „Aktywne przejścia dla pieszych” jest zaangażowanie samorządów i społeczności lokalnych w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych. Zadaniem uczestników jest wytypowanie i zgłoszenie poprzez swoje gminy niebezpiecznych przejść dla pieszych, które należy zmodernizować. Zwycięży dwadzieścia najniebezpieczniejszych miejsc, które wytypują internauci na stronie www.stopwariatom.pl, a także komisja konkursowa.
Zarządcy dróg publicznych, w tym samorządy, przystępują do konkursu przez wypełnienie formularza dostępnego na www.stopwariatom.pl/formularz. Trzeba w nim wskazać niebezpieczne przejście i uzasadnić wybór. Każdy uczestnik może zgłosić nie więcej niż pięć miejsc. Wybrane przejścia zostaną wyposażone w oświetlenie, które zapala się, gdy pieszy zbliża się do pasów, maty antypoślizgowe oraz system stale święcących „kocich oczek”.
Konkurs rozpoczyna się 22 lipca i trwa do końca sierpnia. Drugim etapem będzie głosowanie: od 1 do 28 września. W każdym tygodniu wybieranych będzie pięć lokalizacji. Jedną wybiorą internauci w głosowaniu (decyduje największa liczba głosów), a cztery wytypuje komisja konkursowa. Zwycięskie przejścia zostaną ogłoszone na stronie www.stopwariatom.pl.
Budowa aktywnego przejścia dla pieszych w realny sposób zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców w najbliższej okolicy. Dlatego warto wziąć udział w konkursie i zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w głosowaniu.
Patronat nad konkursem objęły Związek Powiatów Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP.
Samorządy z szansą poprawienia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych
Rusza ogólnopolski konkurs dla samorządów Aktywne przejścia dla pieszych, którego inicjatorem jest Fundacja PZU. Nagrodą jest wyposażenie niebezpiecznych przejść dla pieszych w rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo użytkowników. Konkurs jest częścią kampanii Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym.