Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
r. weszła w życie ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 598) . Podstawowym celem nowelizacji jest poprawa skuteczności publicznych służb zatrudnienia, która ma zostać osiągnięta m.in. poprzez 1) zmianę algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w województwie z uwzględnieniem efektów działań aktywizacyjnych urzędów pracy; 2) uzależnienie środków na wynagrodzenia pracowników urzędów pracy od efektów i standardów działania urzędów pracy; 3) zwiększenie roli partnerów społecznych w procesie zarządzania środkami Funduszu Pracy (rady rynku pracy); 4) zwiększenie roli samorządu województwa w polityce rynku pracy; 5) redefinicję zadań centrów informacji i planowania kariery zawodowej wojewódzkich urzędów pracy.
Nowe przepisy w znacznej mierze oddziaływać będą na zadania jednostek samorządu terytorialnego z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Wprowadzone zmiany obejmują m.in.:
1) Powołanie rad rynku pracy, które w porównaniu z istniejącymi dotychczas radami zatrudnienia funkcjonować będą w zmienionym składzie i ze zmienionymi kompetencjami. Członkami rad będą osoby powołane przez ministra właściwego do spraw pracy (Rada Rynku Pracy), marszałka województwa (wojewódzka rada rynku pracy) oraz starostę (powiatowa rada rynku pracy). Członkowie rad wojewódzkich i powiatowych powoływani będą spośród przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz organizacji związkowych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, ze zm.), społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy.
Minister właściwy do spraw pracy, marszałek województwa i starosta będą mogli powoływać w skład rad trzech przedstawicieli spośród organów samorządu terytorialnego lub nauki posiadających szczególną wiedzę lub autorytet w obszarze działania tych rad.
2) Zwiększenie wpływu samorządu województwa na kształtowanie regionalnej polityki rynku pracy przez inicjowanie programów regionalnych. Programy inicjowane będą przez marszałka województwa na podstawie diagnozy sytuacji na rynku pracy dokonanej na podstawie analiz i prognoz. Z wnioskiem o zainicjowanie programu regionalnego będą mogli wystąpić starostowie, wojewódzka rada rynku pracy oraz wojewódzka komisja dialogu społecznego. Za monitorowanie realizacji programu regionalnego w poszczególnych powiatach odpowiadać będzie marszałek województwa.
3) Wprowadzenie możliwości objęcia bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, wobec których określony został profil pomocy III, Programem Aktywizacja i Integracja (PAI). Nowe rozwiązanie ma charakter fakultatywny. W przypadku podjęcia PAI działania realizowane będą przez powiatowy urząd pracy we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej lub podmiotami prowadzącymi działalność statutową na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program Aktywizacja i Integracja finansowany będzie ze środków Funduszu Pracy oraz budżetu gminy.
4) Wprowadzenie nowych instrumentów rynku pracy, które będą mogły być wykorzystywane przez starostę, w tym m.in. grantu na telepracę i świadczenia aktywizacyjnego (na zatrudnienie bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy), refundacji kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne (za skierowanych do pracy bezrobotnych do 30. roku życia, którzy podejmują zatrudnienie po raz pierwszy w życiu) oraz dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył co najmniej 50 lat.
Ustawa weszła w życie z dniem 27 maja br., z wyjątkiem części przepisów, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2014 r. lub 1 stycznia 2015 r.
Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 598)