W Częstochowie nałożono na osoby posiadające zwierzęta domowe obowiązek niewprowadzania ich do budynków użyteczności publicznej, sklepów, lokali gastronomicznych, na place zabaw dla dzieci oraz do innych obiektów, w których właściciel lub użytkownik taki zakaz wprowadził.
Wskutek naruszenia powyższych przepisów, mieszkaniec Częstochowy otrzymał mandat od Straży Miejskiej za wyprowadzanie psa w miejscu zabaw dla dzieci. Sprawą zajął się pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Jak się okazało, wspomnianym miejscem zabaw był m.in. zapas piachu przeznaczony do posypywania chodników.
W opinii RPO rada gminy nie może jednak stanowić o obowiązkach adresatów aktu prawa miejscowego w sposób dowolny i nieograniczony. Przedstawione przez Rzecznika stanowisko, potwierdza również orzecznictwo sądów administracyjnych.
WSA w jednym ze swoich wyroków uznał, że ustawodawca nie upoważnił rady miasta do tworzenia zakazów wprowadzania zwierząt na określone tereny, ale wyłącznie do określenia sposobu postępowania ze zwierzętami domowymi w taki sposób, aby ich pobyt na obszarze przeznaczonym do wspólnego użytku nie był uciążliwy oraz nie zagrażał znajdującym się tam osobom.
Powyższe zastrzeżenia skłoniły Pełnomocnika Rzecznika do wystosowania stosownego pisma w tej sprawie do Prezydenta oraz Rady Miasta Częstochowy.
(rpo.gov.pl)
RPO: rada miasta nie może zakazywać wprowadzania zwierząt domowych na określone tereny
Rada Miasta Częstochowy zobligowała osoby utrzymujące zwierzęta domowe do powstrzymywania się od wprowadzania ich do budynków użyteczności publicznej, czy na teren placów zabaw. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich organ gminy nie może jednak stanowić o obowiązkach adresatów aktu prawa miejscowego w sposób dowolny i nieograniczony.