Lokale wyborcze nie są przyjazne dla niepełnosprawnych
Na konferencji prasowej Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar przedstawił wyniki raportu na temat dostosowania lokali wyborczych do potrzeb osób z niepełnosprawnością w wyborach prezydenckich oraz w referendum ogólnokrajowym. Przed wyborami prezydenckimi pracownicy Biura RPO skontrolowali 144 lokale wyborcze posiadające status dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Spośród nich, aż w 127 lokalach stwierdzono szereg uchybień w stosunku do wymaganych przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury kryteriów. Przed referendum ogólnokrajowym uchybienia odnotowano w 113 na 142 skontrolowanych lokalach.

Niepełnosprawni chcą głosować osobiście w lokalach
Z przeprowadzanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej i Biuro RPO badań wynika, że zdecydowana większość polskich wyborców (68 proc.) preferuje osobiste głosowanie w lokalu wyborczym. Dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnych wyborców ma stanowić istotną gwarancję zasady powszechności wyborów.

Pozbawianie ubezwłasnowolnionych praw wyborczych budzi zastrzeżenia
Na konferencji RPO poruszył również temat pozbawiania praw wyborczych osób ubezwłasnowolnionych. Dr Adam Bodnar poinformował, że zwrócił się w tej kwestii do Prezydenta RP. Kłopot dotyczy około 80 tysięcy ludzi w Polsce i budzi wątpliwości m.in. w doktrynie prawa, oraz wśród środowisk organizacji społecznych.

(rpo.gov.pl)