"Organy państwowe powinny kreować i realizować taką politykę społeczną, która zapewni wszystkim mieszkańcom kraju, niezależnie od ich narodowości czy pochodzenia etnicznego, przestrzeganie praw człowieka, w tym ochronę przed przemocą" - napisała prof. Lipowicz w piśmie do wojewody zamieszczonym na stronie RPO. Dodała, że "każda inicjatywa, która wzmacnia działania podejmowane na rzecz walki z przestępczością o podłożu narodowościowym zasługuje na aprobatę".
"Cieszę się, iż powstał zespół, który będzie koordynował działania wszystkich służb i organów administracji rządowej w zakresie przeciwdziałania aktom rasizmu w województwie podlaskim" - zaznaczyła Rzecznik.
Zespół do spraw przeciwdziałania aktom ksenofobii i rasizmu na terenie województwa podlaskiego powstał w maju pod egidą wojewody Macieja Żywno. Oprócz Żywny w jego skład weszli przedstawiciele różnych służb m.in. policji, straży pożarnej, ABW i prokuratury.
Zespół jest reakcją na incydenty o charakterze rasistowskim w regionie, zwłaszcza trzy próby podpalenia mieszkań cudzoziemców na dwóch białostockich osiedlach. Jego powstanie zapowiadał w pierwszej połowie maja szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz; mówił on wtedy w Białymstoku, że państwo uruchomi "wszystkie możliwe środki", by sprawcy zostali zatrzymani i ponieśli konsekwencje.
W środę Sienkiewicz był pytany na konferencji prasowej o efekty dochodzenia w sprawie podpaleń. "Ponieważ jesteśmy bardzo blisko, to wolałbym nie zapeszać i niestety nie bardzo mogę mówić więcej" - powiedział.
"Ale powiem szczerze, że - po pierwsze - nabyliśmy olbrzymią wiedzę, jeśli chodzi o naturę tego zjawiska, jego zasięg, jego różnego rodzaju uwarunkowania, także i społeczne. Po drugie, uruchomiliśmy pewien system i nadzoru, i monitoringu, i pewnej szybkiej reakcji w kwestiach, które się wiążą ze sprawami białostockimi" - dodał.
RPO w piśmie do wojewody podkreśliła, że "zjawisko rasizmu jest pogwałceniem podstawowych praw poszczególnych jednostek i grup, a także stanowi poważne zagrożenie dla porządku publicznego". "Naświetlenie zjawiska rasizmu i związanej z nimi nietolerancji i ksenofobii w naszym kraju oraz pokazanie pewnych kierunków, w których należy podejmować działania, by zmienić obecną sytuację, ma ogromne znaczenie dla stabilnego funkcjonowania społeczeństwa i poszanowania podstawowych praw i wolności każdego człowieka i obywatela" - napisała.
Prof. Lipowicz przypomniała także, że "przeciwdziałanie rasizmowi, ksenofobii oraz związanej z nimi nietolerancji Rzecznik Praw Obywatelskich zalicza do priorytetowych kierunków swojej aktywności".